Jak zacząć biegać?
Systematyczne bieganie potrafi odmienić Twoje życie. Regularne treningi i starty w zawodach nauczą Cię pokonywać bariery stawiane przez ciało i umysł, które jeszcze nie tak dawno były niemożliwe do osiągnięcia. Poza tym regularne bieganie przynosi szereg korzyści dla naszego zdrowia. Pobudza wydzielanie endorfin, przez co otrzymasz zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Wzmacnia również układ sercowo – naczyniowy zmniejszając ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej schorzeniami układu sercowo – naczyniowego. A zatem jak zacząć biegać aby się nie zniechęcić na starcie przygody z tą niezwykłą aktywnością?
Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które pozwolą Ci sprawdzić aktualną kondycję swojego zdrowia. Wykonaj komplet podstawowych badań krwi (m.in. morfologię, lipidogram – badanie cholesterolu, poziom glukozy we krwi) oraz badanie ogólne moczu. Sprawdź wartość ciśnienia tętniczego krwi oraz zmierz swoje tętno spoczynkowe. Warto też wykonać badanie EKG (najlepiej EKG wysiłkowe), które często pozwala zdiagnozować ewentualne wrodzone wady serca, które pozostają „uśpione” w czasie zwykłej codziennej aktywności.
Przed rozpoczęciem treningów biegowych zaopatrz się w odpowiednie buty biegowe. Odpowiednie dobrane buty biegowe pozwolą uniknąć poważnych kontuzji, odciążą mięśnie i pozwolą Ci bezpiecznie zwiększyć długość i intensywność treningów. Na samym początku zupełności wystarczą wygodne obuwie biegowe oraz spodenki wraz z koszulką ( jeśli trenujesz w ciepłych miesiącach). Zakup profesjonalnych artykułów dla biegaczy zostaw na później.
Następie przygotuj wstępny plan treningowy i na bieżąco śledź swoje postępy. Najważniejszą kwestią jest powolne i stopniowe przyzwyczajanie się do wysiłku. Przed treningiem nie spożywaj tłustych ani ciężkostrawnych posiłków. Po zjedzeniu dużego posiłku przed rozpoczęciem treningu biegowego odczekaj minimum dwie godziny. Po zjedzeniu lekkiej przekąski wystarczy odczekać 30 minut. Trening powinna poprzedzić kilkuminutowa, intensywna rozgrzewka. Podczas rozgrzewki wykonaj zamachy, wykroki, unoszenie nóg, skoki, krążenie ramion, pajacyki oraz ćwiczenia rozciągające. Treningi rozpocznij od marszobiegów. Wykonaj dwie minuty biegu na przemian z marszem trwającym przez cztery minuty. Takie ćwiczenie powtórz pięć razy i wykonuj maksymalnie cztery razy w tygodniu. Choć początki biegania bywają trudne, najważniejsze jest pozytywne nastawienie i regularne wykonywanie treningów.
Za kolejny cel w swojej przygodzie z bieganiem postaw sobie osiągnięcie np. 15 minut wolnego biegu przeplatanego z szybkim marszobiegiem. Następnym ambitnym osiągnięciem może być osiągnięcie 30 minut nieprzerwanego wolnego biegu, a kolejnym przebiegnięcie jednego kilometra w czasie poniżej sześciu minut.
Pamiętaj, że niezwykle istotną umiejętnością podczas biegania jest prawidłowe oddychanie. Bez świadomego oddychania nigdy nie osiągniesz zadowalającego efektu. Na początku zastosuj się do prostego schematu rytmu oddechowego. Na każde trzy kroki powinien przypadać jeden wdech, a na kolejne trzy jeden wydech. Na początku świadomie licz powyższe wartości. Z czasem wejdą Ci one w nawyk, a wraz ze stopniowym rozwojem wytrzymałości i kondycji fizycznej Twój organizm samodzielnie dostosuje ilość oddechów do ilości wykonanych kroków. Pamiętaj aby oddychać pełną piersią i nie łapać krótkich, płytkich oddechów. W momencie gdy brakuje Ci powietrza, zatrzymaj się i spokojnie wyrównaj oddech. I co najważniejsze im częściej będziesz biegać tym łatwiej osiągniesz zadowalające efekty.