Święto biegania w Bielsku-⁠Białej

27 czerwca 2015 odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich. W całej imprezie we wszystkich konkurencjach biegowych wystartowało łącznie ponad 600 osób. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla biegaczy. Biegacze wystartowali w biegu alpejskim na Szyndzielnię, półmaratonie górskim z metą na hali wielofunkcyjnej, a także wzięli udział w biegach na orientację. Dzieci startowały w Biegu Małego Mistrza. Odbył się również Beskidzki Orientcross – zawody w biegu na orientację zaliczane do Euroregionalnej Ligi BnO 2015.

Start biegu w stylu anglosaskim na dystansie półmaratonu. Fot. UBS/Grzegorz Pastwa

Start biegu w stylu anglosaskim na dystansie półmaratonu. Fot. UBS/Grzegorz Pastwa

Takiego wydarzenia biegowego jeszcze w Bielsku-Białej nie było. W jednym miejscu i czasie odbywało się wiele atrakcji dla biegaczy. Centrum zawodów funkcjonowało w nowoczesnej hali wielofunkcyjnej pod Dębowcem. Biegacze oprócz startów w biegach mieli szansę skorzystania z wykładów i porad biegowych. Zawody rozpoczęły się biegiem alpejskim na Szyndzielnię. Najszybciej trasę biegu alpejskiego pokonał zawodnik teamu ATTIQ Fake Runners – Piotr Biernawski z Nowego Targu. Piotr na Szyndzielnię trasę ponad 4,2 km o przewyższeniu ponad 400m pokonał w niecałe 23 minuty. W godzinach popołudniowych biegacze górscy zmagali się z trasą półmaratonu górskiego. W tym biegu pierwsze miejsce zajął reprezentant Ultra Beskid Sport – Jan Marian Wróblewski z Bielska-Białej, który 21km trasę pokonał w 1 godzinę 24 minuty.

Jan Wróblewski na mecie powiedział:

Pierwszy kilometr poszedłem spokojnie bez szarpania na pełnym luzie w samej czołówce. Z kilometra na kilometr było nas coraz mniej w ścisłej czołówce, kiedy to po blisko 30-to minutowej walce na trasie zostałem ja i Piotrek Biernawski ramie w ramie pod sam podbieg Błatniej. W okolicach 8-go kilometra, byłem czułem się po prostu świetnie… utrzymałem rytm, krok miarowy oddech. To właśnie mój DZIEŃ!!! Świetna organizacja, wspaniała impreza.

Atrakcją półmaratonu był finisz na płycie hali widowiskowo-sportowej, przy muzyce rockowego zespołu Diversity z Buczkowic. Półmaraton był zaliczany do cyklu imprez Grand Prix Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Biegach Masowych. W ostatnią czerwcową sobotę odbywał się również Beskidzki Orientcross – zawody w biegu na orientację zaliczane do Euroregionalnej Ligi BnO 2015. W ciągu dnia rozegrane zostały również biegi dla dzieci i młodzieży ma czterech różnych dystansach.

Podbieg po trasie narciarskiej w Dębowcu. Fot. Marysia Cebo

Podbieg po trasie narciarskiej w Dębowcu. Fot. Marysia Cebo

Zawody podsumował również prezes Ultra Beskid Sport – Jakub Karcz:

Na sukces tej imprezy pracowało wiele osób, naprawdę wszyscy zaangażowani wykonali kawał solidnej pracy dzięki czemu impreza spotkała się z tak dobrym przyjęciem. Wszyscy począwszy od maluchów które biegły na dystansie 200m aż do prawdziwych zawodowców którzy mierzyli się na trudnych górskich trasach mieli szeroki uśmiech na twarzy tak na trasie biegu jak i podczas dekoracji. Cieszymy się że energia i zaangażowanie wszystkich członków UBS zawsze przekłada się na zadowolenie zawodników. Wszystko w myśl naszego motta: Zróbmy bieg w jakim chcemy sami wystartować!

Mam nadzieję że impreza będzie organizowana cyklicznie i co roku będziemy wyłaniać Mistrza Bielska-Białej w biegach górskich..

Organizatorem zawodów było stowarzyszenie Ultra Beskid Sport z Bielska-Białej i Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawody uzyskały dofinansowane przez Gminę Bielsko-Biała w zakresie „wspierania i upowszechniania kultury fizycznej” w ramach Otwartych Konkursów Ofert na rok 2015.

Wyniki i relacje: www.ultrabeskid.pl

Fot. Barbara Dominiak

Fot. Barbara Dominiak

My, jako Biegam Gdzie Chcę cieszymy się, że mogliśmy patronować kolejnej, udanej imprezie w Bielsku-Białej. Udało się wystartować na dystansie półmaratonu, która okazał się niezwykle szybki. Co prawda, organizatorzy zapowiadali już od dawna, że trasa znakomicie nadaje się do ścigania, ale wynik pierwszego zawodnika w okolicach 1:24 i tak nas zaskoczył!

Same zawody uważamy za świetnie zorganizowane, meta na hali sportowej wprowadzała naprawdę „mistrzowski” klimat. Szkoda, że liczba zawodników i kibiców nie była wyższy. Jest to pewnym zaskoczeniem, gdyż termin praktycznie nakładam się tylko z jednym biegiem w okolicy (na Górę Żar), a ceny pakietów startowych były dość atrakcyjne (na bieg alpejski i anglosaski łącznie 60 złotych). Czekamy na kolejną imprezę organizowaną przez Ultra Beskid Sport i gratulujemy udanych mistrzostw!