VIII Bieg o Łaziskie Liście im. Alojzego Kalei

Pani fotograf również pozdrawia :)

Bieganie w Łaziskach ma się dobrze. Działa sekcja lekkoatletyczna, mamy piękne tereny do treningu (także typowo górskiego!), sporo osób mijam na ścieżkach biegowych. Od kilku lat odbywa się także bieg uliczny imienia Alojzego Kaleji – wybitnego trenera, który pod swoimi skrzydłami miał między innymi Łukasza Oślizło, wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach przełajowych oraz biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Tegoroczna, ósma już edycja,  przyciągnęła do Łazisk rekordową ilość biegaczy. Limit ustalony przez organizatorów – 300 osób, został osiągnięty już dobre kilka dni przed zawodami, ostatecznie jednak wystartowało około 280 zawodników (co i tak jest znakomitym wynikiem patrząc na niedużo ponad 100 rok temu).

Początek podbiegu przy pomniku.

5 kilometrowa trasa nie należy do najłatwiejszych. Zaczyna się dość spokojnie, jednak już na początku drugiego kilometra rozpoczyna się długi, prawie kilometrowy podbieg. Następnie krótki, choć mocny zbieg, przecinka między blokami i wybiegamy w samym centrum miasta. Przecinamy rondo i kierujemy się powoli do kolejnego, tym bardziej ostrzejszego podbiegu. Po jego pokonaniu czeka nas już praktycznie połogi teren z długim zbiegiem w stronę terenów rekreacyjnych, z których wybiegaliśmy. Samo wbiegnięcie na stadion może dać jeszcze popalić, gdyż znowu jest lekko pod górę, a większość osób widząc już budynek przy którym znajduje się meta, daje ile fabryka dała!

Do mety został kilometr, już widać radość :)

Tym razem pogoda dopisała i sprzyjała piknikowemu charakterowi imprezy. Nie znaczy to jednak, że czołówka się obijała. Najlepszy czas na tej niełatwej trasie uzyskał Adam Jamiński z Tychów, z czasem trochę ponad 16 minut. Na pierwsze 200 osób na mecie czekały medale, a na wszystkich napoje oraz słodka przekąska.

Oczekiwanie na dekorację.

Oczekiwanie na dekorację.

Jeśli popularność biegu będzie rosła w takim tempie, to w przyszłym roku należałoby pomyśleć o zwiększeniu limitu do co najmniej 500 zawodników. Jeśli organizatorzy poprawią również pewne niedociągnięcia, to z radością będę patrzeć jak w Łaziskach rośnie bieg, na który to miasto zasługuje! Czego sobie, Wam i przede wszystkim organizatorom życzę!

Klasyfikacja generalna

Podium Kobiet

Podium Kobiet

1. Agata Długosz (00:19:30.30)
2. Monika Bielińska (00:20:00.97)
3. Anna Skalska (00:20:23.94)

Podium Mężczyzn

Podium Mężczyzn

1. Adam Jamiński (00:16:20.87)
2. Paweł Szymański (00:16:37.41)
3. Mateusz Wolnik (00:17:01.80)

Mikro galeria

Zobacz również: